יום שבת, 7 בפברואר 2015

מהי חרדת נטישה ?

חרדת נטישה קשורה לקשר והיא הפחד להינטש במערכת יחסים, עד כדי כך שלעתים מחבלים בקשר רק כדי שלא יתקיים, כדי לא להינטש.

הפחד הפנימי מנטישה טבעי אצל ילדים קטנים, עד שהם מפתחים את האמון וגדלים לתוכו כאנשים יציבים, מלאי ביטחון, עצמאיים ובוגרים. כאשר ילד חווה סוג של טראומה או התעללות שחיבלו באמון ובביטחון שלו כלפי הדמויות המטפלות שלו (הוריו, מטפלת ועוד), הוא יפתח חרדת נטישה כבר בגיל צעיר, שללא טיפול מתאים עלולה להפוך לבעיה רצינית בהמשך, בקשרים שלו, בהתנהלות שלו ועוד.

אנשים שסובלים מחרדה זו, בעצם סובלים מחרדת התקשרות, שזה יוצא אותו דבר. האדם שיש לו חרדת נטישה, רוצה להימנע מלהתקשר לאדם אחר, מתוך הפחד שהאדם האחר יעזוב אותו וישאיר אותו לבד. כיוון שכך הוא רואה את היחסים העתידיים, מתוך החרדה שלו הוא לא יתמסר לקשר הזה, לא יפתח אותו ועלול גם להיעלם יום אחד, מתוך חרדת נטישה אמיתית שכדאי לו לעזוב לפני שהוא יפתח רגשות ויפגע. מה שמניע אותו זה לא ההיגיון אלא החרדה עצמה.

גם התקשרות חרדתית, נובעת מחרדת נטישה. התקשרות חרדתית היא סוג של תלות כמעט אובססיבית באדם אחר, הצד החרד בקשר דורש כל הזמן תשומת לב, התייחסות, מקנא לאחר ומרגיש שהוא לא יכול להתקיים בלעדיו, ופוחד שהוא הולך להינטש. במקור של התקשרות חרדתית הוא בדיוק המקום של חרדת נטישה, שתיהן קשורות לחוסר אמון ולחוסר אונים.

אם לילד לא הייתה דמות לסמוך עליה במהלך הינקות והילדות שלו, הוא עלול להתפתח לאדם שמחפש דמויות שמעניקות לו ביטחון (לאו דווקא אלה המתאימות לו לחייו), או להישאר לבד מתוך חוסר אמון בבני אדם ומכך שהוא איננו סומך על אף אחד. הוא הופך להיות אדם חשדן, בודד ומכאן גם אומלל.

חרדת שמתמשכת עד בגרות

טיפול בחרדת נטישה
בדרך כלל חרדת נטישה לא מטופלת, מכניסה את האדם הסובל ממנה גם לבגרות לא בריאה ולכל מיני התנהגויות נמנעות, נרתעות וחרדתיות שמקורן כולן- בחרדת נטישה מילדות.

כל חרדת שכזו מקורותיה בילדות. אלה יכולים להיות ילדים שהיו עדים לגירושים מכוערים בין הורים ופיתחו חרדת נטישה, הורה שנעלם פתאום מחייהם, מוות במשפחה ועוד, כל אלה עלולים להיות גורמים אמיתיים להתפתחות של חרדת נטישה אצל ילד, שמוצא את עצמו פתאום ללא הביטחון שהיה לו בדמותו של אדם שאיבד, או שנעלם מחייו ובעקבות כך מפתח חרדת נטישה, מתוך חשש להינטש שוב.

החרדה מניעה אותו לא להתקשר לשום אדם, וזהו בעצם הפתרון הקל שהוא מוצא כדי לא לסבול שוב מטראומה של חרדת נטישה. חרדת נטישה בבגרות תתבטא בקשרים חברתיים או רומנטיים לא מספקים, והאדם יחוש חוסר ביטחון עצמי להתמסר או לפתח קשרים יציבים וממושכים לאורך זמן.

על טיפול המתאים

כיום ישנם לא מעט טיפולים קצרי טווח בחרדות אבל כאשר מדובר בחרדת נטישה שהמקורות שלה טמונים עמוק בנפש האדם, הדבר הנכון ביותר הוא לעבור טיפול פסיכולוגי.

פסיכולוגיה יכולה לעזור לנו להתמודד עם בעיות רבות. טיפולים פסיכולוגיים שונים דוגלים בשיטות טיפול שונות שמאחוריהן תיאוריות רבות. בסופו של דבר כל שיטות הטיפול נועדו לעזור לנו להתמודד עם חרדה ותחושות לא נעימות שאנחנו חווים. טיפול פסיכולוגי שבוחן את המחשבות שלנו, עוזר לנו לעבד זיכרונות, הוא זה שעשוי לגעת בפחד הפנימי העמוק שיצר את חרדת הנטישה.

לקריאה נוספת: http://www.orit-zucker.co.il/separation-anxiety/

* למידע מקצועי נוסף בנושא מוזמנים לעיין באתר:

0 תגובות:

פרסום תגובה